LocWorld28 Full Event Program

Home/Upcoming Events/LocWorld28/LocWorld28 Full Event Program

Tracks (click icon for an overview):

Preconference

Session Follows Conference Theme:
Recommended Experience Level:   Beginner |   Intermediate |   Advanced |   Everyone |

Salon 11 Madrid Salons 14-15 Paris Salon 3 Rom Salon 7 Wien Salon 2 Rom Salon 5 London Salons 12-13 Paris Salon 16-17 Riga
8:00 – 9:00 Registration Opens
9:00 – 12:30
Life Sciences Business Round Table | P01 |
Full-day Program - MORNING SESSION, Special Registration Requirement
Presenters:
Simon Andriesen - MediLingua 
Henk Boxma - Boxma IT 
Ann Rockley - The Rockley Group Inc. 
Libor Safar - Moravia
Moderator: Clio Schils
Introduction to Localization | P06 |
Presenters:
Richard Sikes - memoQ 
Uwe Stahlschmidt - Microsoft 
Angelika Zerfaß - zaac
FEISGILTT | P04 |
Full-day Program - MORNING SESSION
Presenters:
Walter Bauer - censhare AG 
Loïc Dufresne de Virel - Intel Corporation 
Roger Fienhold Sheen - infotexture 
Ryan King - Microsoft 
Christian Lieske - SAP 
Patrik Mazanek -  
Marc Mittag - MittagQI 
Robert Motzke - censhare AG 
Kevin O'Donnell - Nitro 
Phil Ritchie - Vistatec 
Felix Sasaki - DFKI 
Yves Savourel - Argos Multilingual 
Bryan Schnabel - XLIFF 
Chase Tingley - Spartan Software Inc. 
Martin Wunderlich - censhare AG 
Andrzej Bogusław Zydroń - XTM International
Host: David Filip
Localization Sales and Marketing Round Table | P12 |
Presenters:
Renato Beninatto - Nimdzi Insights 
Anne-Marie Colliander Lind - Inkrea.se Consulting AB
Introduction to Translation Automation | P08 |
Presenter:
Andrew Lawless - Team Lawless
Quality Management Using TAUS DQF | P10 |
Presenter:
Willem Stoeller - Localization Institute
Game Localization Round Table | P02 |
Full-day Program - MORNING SESSION, Special Registration Requirement
Presenters:
Cristina Anselmi - Aeria Games 
William Barnes - Blizzard Entertainment 
Angelina Bayer - Goodgame Studios 
Daniel Finck - Loquatics 
Arthur Flew - Blizzard Entertainment 
Clara Gómez Pérez - Goodgame Studios 
Jasmin Jelača - Nordeus 
Nadège Josa - Sony Computer Entertainment Europe 
Shane McCarthy - Electronic Arts 
Dave Ruane - LanguageWire
Moderator: Miguel Bernal-Merino
12:30 – 13:30 Lunch
13:30 – 17:00
Life Sciences Business Round Table (continued) | P01 |
Full-day Program - AFTERNOON SESSION, Special Registration Requirement
Presenters:
Simon Andriesen - MediLingua 
Henk Boxma - Boxma IT 
Ann Rockley - The Rockley Group Inc. 
Libor Safar - Moravia
Moderator: Clio Schils
Left open to allow attendance at concurrent sessions
Localization Processes Forum V: New Frontiers in Quality and Performance (continued) | P03 |
Full-day Program - AFTERNOON SESSION
Presenters:
Alberto Ferreira - dnata (Emirates Holidays) 
István Lengyel - BeLazy Technologies Ltd. 
Richard Sikes - memoQ
Host: Alberto Ferreira
FEISGILTT (continued) | P04 |
Full-day Program - AFTERNOON SESSION
Presenters:
Walter Bauer - censhare AG 
Loïc Dufresne de Virel - Intel Corporation 
Roger Fienhold Sheen - infotexture 
Ryan King - Microsoft 
Christian Lieske - SAP 
Patrik Mazanek -  
Marc Mittag - MittagQI 
Robert Motzke - censhare AG 
Kevin O'Donnell - Nitro 
Phil Ritchie - Vistatec 
Felix Sasaki - DFKI 
Yves Savourel - Argos Multilingual 
Bryan Schnabel - XLIFF 
Chase Tingley - Spartan Software Inc. 
Martin Wunderlich - censhare AG 
Andrzej Bogusław Zydroń - XTM International
Host: David Filip
GlobalSight Boot Camp | P13 |
Presenter:
Vincent Swan - Pactera Technologies
Translation Technology Showcase | P11 |
Presenters:
Diego Bartolome - tauyou language technology 
Peter Bourgonje - Infor 
Gergely Horváth - Globalese 
Maxim Khalilov - bmmt 
Dragos Munteanu -  
Tony O'Dowd - KantanMT 
Deepan Patel - Milengo Ltd. 
Michael Schneider - beo Gesellschaft für Sprachen und Technologie mbH
Host: Jaap van der Meer
Game Localization Round Table (continued) | P02 |
Full-day Program - AFTERNOON SESSION, Special Registration Requirement
Presenters:
Cristina Anselmi - Aeria Games 
William Barnes - Blizzard Entertainment 
Angelina Bayer - Goodgame Studios 
Daniel Finck - Loquatics 
Arthur Flew - Blizzard Entertainment 
Clara Gómez Pérez - Goodgame Studios 
Jasmin Jelača - Nordeus 
Nadège Josa - Sony Computer Entertainment Europe 
Shane McCarthy - Electronic Arts 
Dave Ruane - LanguageWire
Moderator: Miguel Bernal-Merino
18:30 – 20:30 Opening Reception

Note: Preconference room allocation may be adjusted, based on session bookings.

Tracks (click icon for an overview):

Advanced Localization Management
Content Strategy
Global Business
Inside Track
Keynote
TAUS

Session Follows Conference Theme:
Recommended Experience Level:   Beginner |   Intermediate |   Advanced |   Everyone |

Salons 4-5 London Saal Berlin Salon 7 Wien Salons 2-3 Rom Salons 13-15 Paris
8:00 – 9:00 Registration Opens
9:00 – 10:00
Localizing Africa | GB1A |
Presenter:
Rosalind Smith - Localize Africa (Pty) Ltd.
Host: Rebecca Petras
The Content Strategy of Things | CS1 |
Presenter:
Bill Swallow - Scriptorium Publishing
Host: Scott Abel
Vendor Management: How Enterprise Buyers Manage Their Translation Suppliers | IN1 |
Special Registration Requirement, this is an extended session and will run until 10:30.
Presenter:
Rebecca Ray - CSA Research
10:00 – 10:45 Break
10:45 – 12:00 Left open to allow attendance at concurrent sessions Left open to allow attendance at concurrent sessions Left open to allow attendance at concurrent sessions Left open to allow attendance at concurrent sessions
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 14:30
In-country Review: Quality Assurance at Local Companies | AL2 |
Presenters:
Gisbert Meyer - Olympus Europa SE & Co. KG 
Christian Weih - Across Systems GmbH
Host: Inna Geller
Localization Strategy and the Customer Journey | CS2 |
Presenter:
Sarah O'Keefe - Scriptorium Publishing
Host: Scott Abel
14:30 – 15:00 Break
15:00 – 16:30 Left open to allow attendance at concurrent sessions
The Internet of Things | AL3 |
Presenters:
Karen Combe - PTC 
Christian Lieske - SAP 
Antoine Rey - Venga Global 
Felix Sasaki - DFKI 
Yves Savourel - Argos Multilingual
Moderator: Ulrich Henes
Smart Products and Connected Devices Require Intelligent Localized Content | CS3 |
Presenters:
Diana Ballard - STAR Group 
Charles Cooper - The Rockley Group Inc. 
Laurence Dansokho - eBay 
Michael Rosinski - Astoria Software
Moderator: Scott Abel
The Ultimate Discussion on Translation Quality Evaluation | TS3 |
Presenters:
Sharon Austin - Sajan Inc. 
Klaus Fleischmann - Kaleidoscope GmbH 
Arle Lommel - CSA Research 
Yael Sela - Google 
Antonio Tejada - Capita Translation and Interpreting 
Bodo Vahldieck - VMware
Moderator: Jaap van der Meer
Left open to allow attendance at concurrent sessions
16:30 – 17:00 Break
17:00 – 18:00
The State of Post-editing | TS4 |
Presenters:
Diego Bartolome - tauyou language technology 
John Moran - CNGL/ADAPT 
Selçuk Özcan - Transistent
Host: Jaap van der Meer
18:30 – 21:00 Dinner

Tracks (click icon for an overview):

Advanced Localization Management
Content Strategy
Global Business
Inside Track
Keynote
TAUS
Unconference

Session Follows Conference Theme:
Recommended Experience Level:   Beginner |   Intermediate |   Advanced |   Everyone |

Salons 4-5 London Saal Berlin Salon 7 Wien Salon 17 Riga Salons 2-3 Rom Salons 13-15 Paris
8:00 – 9:00 Registration Opens
9:00 – 10:00
Structuring Localization at a Tech Start-up | IN5 |
Presenters:
Karen Loughrey - Spil Games 
Steve Maule - Welocalize
Host: Donna Parrish
10:00 – 10:30 Break
10:30 – 11:15
11:15 – 11:30 Break
11:30 – 12:30 Left open to allow attendance at concurrent sessions Left open to allow attendance at concurrent sessions Left open to allow attendance at concurrent sessions Left open to allow attendance at concurrent sessions Left open to allow attendance at concurrent sessions
12:30 – 14:00 Lunch
14:00 – 15:00
Diplomatic Skills Used For International Marketing Practice | GB7 |
Presenter:
Michael Bahles - VSE-University of Economics, Prague
Host: María Azqueta Arizcun
Agile Translation Best Practices | CS7 |
Presenter:
Ann Rockley - The Rockley Group Inc.
Host: Scott Abel
Adding a New Language? Challenges vs Benefits! | IN7 |
Presenter:
Wafaa Mohiy - Saudisoft Co. Ltd.
Host: Maria Kania
15:00 – 15:30 Break
15:30 – 16:20
16:20 – 16:30 Break
16:30 – 17:30 Closing/Prize Drawing
Secured By miniOrange